Radičová: Nedám si vziať posledné ideály

Autor: Andrej Kučeravý | 19.12.2012 o 18:16 | Karma článku: 5,81 | Prečítané:  637x

Úvodom sa musím priznať k plagiátorstvu. Nadpis tohto článku som ukradol. Pôvodne bol ním nadpísaný rozhovor s Ivetou Radičovou. Ospravedlnením pre mňa snáď môže byť len dôvod, prečo som to urobil - tento nadpis je skvelým príkladom toho, čo robí väčšina z nás vrátane mojej maličkosti.

V snahe vidieť seba samého v čo najlepšom svetle eufemizujeme svoje vyjadrenia týkajúce sa našej osoby. Niekedy stačí ak zameníme nie veľmi lichotivo znejúci pojem, napríklad „ilúzie", za niečo honosnejšie, napríklad „ideály". Napriek tomu, že medzi významom oboch pojmov je priepastný rozdiel, nikto nemusí nič zbadať. V celej diskusii k zverejnenému rozhovoru (dobrých štrnásť strán v čase, keď píšem túto úvahu) som našiel jediný príspevok, ktorý na túto zámenu upozornil (Suvalik; ospravedlňujem sa, ak som prehliadol niekoho ďalšieho).

Ďalší príspevok sa dostal veľmi blízko: „Idealy sa nedaju zobrat, tie but mam alebo nemam." (IsayNOtoNWO). Áno ideály sa nedajú zobrať. Zobrať sa dajú len ilúzie (a pokazené zuby). Je to síce ozdravný proces, ale zároveň aj bolestivý. Nie každý je ochotný ho podstúpiť a nemá význam do toho niekoho nútiť. Ani pani profesorku.

Ak je to jej vôľa, môže si pod vianočný stromček kúpiť trebárs aj rozprávkovú knižku - rozprávky majú tu magickú vlastnosť, že dobro vždy zvíťazí a zlo je potrestané. Predpokladám, že po materiálnej stránke je pani profesorka už „za vodou",  takže v spoločnosti svojich rozprávok môže žiť šťastne až kým...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

SVET

Šoky, nefunkčné lepidlo a Trump. Ako Rakúsko už deväť mesiacov volí prezidenta

Z víťazstiev sa už tešili, rozhodne sa až teraz.

DOMOV

Stálicou maďarskej politiky na Slovensku je Bugár

Maďarskú menšinu reprezentujú od roku 1989 tie isté tváre.


Už ste čítali?