Náhradné diely z vlastnej záhradky

Autor: Andrej Kučeravý | 25.8.2015 o 11:32 | (upravené 1.5.2018 o 12:11) Karma článku: 2,01 | Prečítané:  598x

V New Yorku, v starej továrenskej štvrti v Harleme, kúsok od Central parku sa nachádza biotechnologický inkubátor zvaný Harlem BIOSPACE a v tomto inkubátore sa zrodila jedna, zdá sa, veľmi životaschopná, spoločnosť - EpiBone.

Dá sa povedať, že poslaním EpiBone je výroba určitého typu náhradných dielov pre človeka. Náhradné diely pre človeka sa používajú už dlhšiu dobu. Buď sa vo všeobecnosti získavajú od darcov, živých, či mŕtvych, alebo sa zhotovujú synteticky. Nina Tandon, sympatická mladá žena, ktorá spolu s Thajčanom Sarindrom Bhumiratanaom založila EpiBone, sa rozhodla náhradné diely pestovať z kmeňových buniek človeka, pre ktorého je náhradný diel určený. Pre začiatok sa zamerali na drobné kosti hlavy, najmä tváre, lepšie povedané na výrobu kostných štepov na opravu defektov týchto častí ľudského tela. Na stránke EpiBone sa uvádza potreba takýchto kostných štepov pre viac ako 900 000 pacientov ročne (predpokladám, že toto číslo sa týka USA).

Tvar kostného štepu sa získa skenovaním defektnej kosti pacienta pomocou CT. Virtuálny model kostného štepu sa použije na výrobu reálneho modelu, ktorý poslúži na odlievanie komory, v ktorej bude prebiehať kultivácia kostného štepu a tiež na vyfrézovanie matrice budúceho kostného štepu z hovädzej kosti. Matrica z hovädzej kosti je samozrejme zbavená všetkých živých buniek. Naočkuje sa kmeňovými bunkami získanými z tukového tkaniva pacienta a vloží sa to kultivačnej komory. Tá sa zasa vloží do bioreaktora. Nevyzerá to príliš zložito, no najtvrdším orieškom bola asi receptúra kultivačného média a samozrejme, treba zabezpečiť aby matrica bola kultivačným médiom dokonale presiaknutá. Po niekoľkých týždňoch možno z bioreaktora vybrať hotový kostný štep použiteľný na operačný zákrok.

Asi netreba príliš vysvetľovať medicínske výhody takejto formy náhradných dielov pre ľudský organizmus. Za zmienku však stoja aj ekonomické výhody – na stránke EpiBone sa uvádzajú nižšie náklady na chirurgický zákrok, kratšia doba hospitalizácie a nižšie náklady na nadväzujúcu terapiu. Takže očakávam, že všetky tri naše zdravotné poisťovne sú v strehu a už teraz hľadajú spôsob, ako importovať toto know-how pre svojich poistencov. No dobre, to je môj starý (zlo)zvyk – robiť zo seba hlupáka a tváriť sa, že veci sú tak, ako majú byť - so skutočnosťou nech si to konfrontujú iní, hlavne tí, ktorých sa to týka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?