reklama

Reverzné inžinierstvo mozgu

Reverzné inžinierstvo je ten najprirodzenejší a najzábavnejší spôsob, ako zistiť, ako veci fungujú. Ak môžem generalizovať podľa seba, tak reverzným inžinierom je v určitom vývojovom štádiu každé dieťa mužského pohlavia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je to obdobie, keď žiadna hračka neostane dlho celá. Je síce pekné, že autíčko ide samé od seba bez toho, aby ho niekto tlačil, svieti a vydáva zvuky - ale prečo? Otázka, ktorá nedáva malému zvedavcovi spať, až kým jedného dňa nezoberie do ruky šraubovák a kombinačky...

Reverzné inžinierstvo potrebujeme vždy, ak chceme pochopiť reálny, či virtuálny (napr. software) mechanizmus, nemáme k nemu dokumentáciu a jeho tvorca nie je ochotný s nami zdieľať svoje tajomstvo žiadnym iným spôsobom. Samozrejme, má na to právo, rovnako ako má právo vydávať komické zákazy reverzného inžinierstva, ktoré my zasa máme právo ignorovať. To sa týka aj takých tvorcov, ako je príroda alebo, ak chcete inteligentný dizajnér alebo... Dosaďte si podľa svojej konfesie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reverzné inžinierstvo je jednou zo základných metód, ktorou odhaľujeme tajomstvá mechanizmov vytvorených prírodou. Jedným z nich je nervový systém. V istom zmysle je nervový systém tým najzložitejším mechanizmom, aký poznáme, v inom zasa až prekvapujúco jednoduchý. Jednoduchý v tom, že pozostáva z jediného typu súčiastky (z hľadiska princípu) - z neurónu. Jeho princíp detailne poznáme a máme vytvorený aj jeho matematický model - perceptron. Zložitý je v tom, že týchto súčiastok je extrémne veľa, v prípade ľudského nervového systému cca 86 miliárd a každá z nich môže byť pripojená k tisíckam iných. Z uvedeného vyplýva, že mapovanie nervového systému vyžaduje obrovský výpočtový výkon, dá sa automatizovať a na základe toho možno aj vytvoriť jeho funkčný model. Niečo také je predmetom viacerých projektov štedro dotovaných vládami, inštitúciami a boháčmi:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uvedené projekty sa často prirovnávajú k Human Genome Project-u. Najnápadnejšou podobnosťou je použitie hrubej sily výpočtovej techniky a možnosť automatizácie mapovania. Vďaka tomu bol tento projekt úspešne zavŕšený skôr a za menej peňazí, než sa pôvodne plánovalo. To môže byť dôvodom pre optimizmus aj v prípade projektov mapovania nervových systémov človeka a ďalších živočíchov.

Sú tu však aj rozdiely. Tak ako je základným prvkom mapovania nervového systému neurón, tak je základným prvkom mapovania génomu dvojica nukleových báz. Ak si predstavíme DNA ako rebrík, dvojice nukleových báz tvoria jeho priečky. Existujú štyri typy týchto "priečok" a dôležité je ich poradie. V prípade nervového systému existuje len jeden základný stavebný prvok, ktorý tvorí uzol siete, pričom dôležitá je topológia tejto siete. Ak vezmeme do úvahy počet uzlov a to, že jeden uzol tejto siete môže mať tisícky spojení s inými uzlami, začína sa nám rysovať, akú asi zložitú topológiu táto sieť má. Génom človeka obsahuje cca 3 miliardy dvojíc nukleových báz, čo je cca 30-krát menej než počet neurónov v jeho mozgu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je tu ešte jeden podstatný rozdiel. Génom nie je mechanizmus. Je to skôr pamäťové médium, ktoré samé o sebe nič nedokáže, ale potrebuje príslušnú aparatúru, aby sa prejavilo. Prirovnať to možno k DVD, ktoré potrebuje počítač s DVD mechanikou. Nervový systém je relatívne samostatný mechanizmus. "Relatívne" preto, že samotný je súčasťou systému vyššieho radu - živého organizmu. Jeho vstupom sú zmyslove orgány a výstupom svalové vlákna a žľazy, a najbližší kamaráti sú endokrinný systém a imunitný systém, s ktorým tvoria tzv. psychosomatickú sieť.

Skúškou správnosti výsledkov reverzného inžinierstva je konštrukcia klonu alebo modelu analyzovaného modelu. Tento model môže byť aj virtuálny, jediným jeho kritériom je funkčnosť. Dôsledky sú fascinujúce. Model skonštruovaný na základe reverzného inžinierstva vášho mozgu by mal mať napríklad vaše spomienky. Ak sa ho spýtate na nejaké svoje tajomstvo, ktoré okrem vás nepozná nik iný, mal by vám ho prezradiť. Zároveň sa nemusíte báť, že by ho prezradil niekomu inému, pretože má rovnaké zábrany tak učiniť, ako vy. S trochou nadsádzky by sa dalo povedať, že po klonovaní tela možno príde na rád klonovanie "duše".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možnosti využitia tejto technológie sú zjavné. Človek by sa zbavil závislosti na svojom biologickom tele a získal by tzv. "digitálnu nesmrteľnosť". Prirobiť telo z nebiologického materiálu k zachránenému vedomiu by bola ta ľahšia časť problému. Toto je skutočne cieľom snaženia jedného z odvetví transhumanizmu - Mind uploading-u (niekedy sa používa pojem "downloading"). Táto technológia je pochopiteľne mimoriadne lákavá pre najbohatších ľudí planéty. Žiadny div, že na jej podporu vznikajú štedro dotované neziskové organizácie a projekty, ako Iniciatíva 2045 s projektom Avatar alebo Carboncopies.org.

Andrej Kučeravý

Andrej Kučeravý

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Moje meno vidíte pri každom článku na tomto blogu, v skutočnosti som však nikto. Zoznam autorových rubrík:  SpiritualitaBiohackingNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu