Ja o koze, ty o voze

Autor: Andrej Kučeravý | 10.1.2016 o 15:37 | Karma článku: 5,05 | Prečítané:  934x

Robert Fico usporiadal ďalšiu zo svojich One Man Show, tentoraz k silvestrovským udalostiam v Kolíne nad Rýnom. Samotný prejav je banálny a nestojí za to sa ním bližšie zaoberať. Podstatne zaujímavejšia je diskusia k nemu.

Vznikli dva tábory, ktoré sa do krvi pohádali, pričom najväčšia sranda je, že obidva majú viac-menej pravdu. Jedni sa totiž vyjadrovali k motívom prejavu (parazitizmus na probléme) a druhí k jeho pravdivosti. Klasický model "ja o koze, ty o voze"! Výsledný dojem z celej diskusie možno zhrnúť do konštatovania: "Ak si proti Ficovi, si slniečkar." Šikovné! Blahoželám! Goebbels i Putin by mohli prísť na školenie.

Ako príznačný vyberám jeden príspevok z diskusie: "Mam pocit že Fico može povedať čokolvek a vždy bude ten zlý...čo sa týka imigračnej politiky tak mu ťažko niečo vytknuť a radšej si nechcem predstaviť ako by to riešili naši pseudohumanisti z opozicie čo by sa nedohodli ani na gulaši :) Ktokolvek by bol teraz pri moci tak by tu tému využíval takže sa tomu vobec nečudujem" (qwsa)

Nuž, tak som sa pozrel, "ako by to riešili naši pseudohumanisti z opozicie", konkrétne moja obľúbená strana SaS. Riešenie migračnej krízy je posledným bodom ich volebného programu. Sú tam veľmi konkrétne riešenia. Aspoň heslovite pre tých, ktorým sa to nechce čítať celé: dôsledná ochrana vonkajších hraníc EÚ, zriadenie dvoch centrálnych táborov pre utečencov za vonkajšou hranicou EÚ - jeden v severnej Afrike a druhý na Balkáne (tam by sa čakalo na azyl), presunutie všetkých osôb, ktoré sa na území EÚ nachádzajú ilegálne, do týchto táborov, úsilie o stabilizáciu situácie v domovských krajinách utečencov (aby sa do nich utečenci mohli vrátiť), odmietnutie povinných kvót na utečencov. Toľko k riešeniam našich "pseudohumanistov z opozície". Pozrime sa, čo ponúka druhá strana.

Priznám sa, že tu som dosť na rozpakoch. Strana Smer má síce na svojom webovom sídle sekciu "Programové zameranie", no posledný dokument na nej k dnešnému dňu umiestnený je "Programové zameranie strany SMER - sociálna demokracia na roky 2012 - 2016". Vedia vôbec ľudia na kandidátke strany Smer, čo chcú najbližšie štyri roky vlastne presadzovať?

Na druhej strane, povedzme si úprimne: Načo je kolesíkom volebný program, keď majú Laššákovej palec? Ak by sa Vás niekto spýtal, v ktorej krajine majú najdrahších robotov, pokojne môžete povedať, že na Slovensku. A pokiaľ ide o voličov Smeru, chápem, že si nikto nechce vziať na svedomie, že sa niekomu zadrú jeho mozgové závity. Postačia dve jednoduché "myšlienky" - "chránime Slovensko" a "robíme pre ľudí". Príliš dlhý a komplikovaný hit minulej sezóny (ľudia si zaslúžia istoty) bol nahradený dvoma kratšími a údernejšími sloganmi uchopiteľnými per partes. (No fuj! Tento povýšenecký tón som si mohol odpustiť - teraz bude nasledovať reakcia "a just budem voliť Fica".)

Buďme ale spravodliví a priznajme si, že napriek deficitu informácií, o zámeroch Smeru predsa len niečo vieme - odmietajú utečenecké kvóty (inkonzistentné aktivity poslancov Smeru, vrátane Moniky Beňovej, v Európskom parlamente nechajme bokom). Ako už bolo uvedené, aj strana SaS má vo svojom volebnom programe uvedené odmietnutie povinných kvót na utečencov. Odmietnutie povinných kvót na utečencov je však v ich prípade už len čerešničkou na torte komplexného riešenia problému. Smer má len tu čerešničku, SaS má celú tortu!

V prípade SaS nemám žiadne obavy. Ak by na bratislavskom hradnom vrchu došlo k hlasovaniu o prijatí povinných kvót na utečencov, viem, že SaS by hlasovala proti. Ak by nejaká Iveta Radičová spojila toto hlasovanie s hlasovaním o dôvere k vláde, SaS by opäť hlasovala proti. A napokon, ak by povinné kvóty na utečencov boli napriek tomu prijaté (napr. s podporou Smeru), tak tým zlým by bola opäť len SaS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?