Zmeniť svet? Nie, ak by to mala byť zmena k horšiemu.

Autor: Andrej Kučeravý | 14.6.2019 o 19:31 | Karma článku: 2,28 | Prečítané:  394x

Tento článok je polemikou s článkom "Ženy zmenia svet, ak im to muži dovolia. A prečo teda radšej nezmeniť postoj mužov? (I.)" Jany Hanuliakovej.

Každý človek, vrátane jednovaječných dvojčiat, je originál. Osobnosť jedinečným spôsobom namixovaná zo schopností, zručností, preferencií, ambícií... Množina x takýchto originálnych osobnosti môže vytvoriť cca štvrtinu z x na druhú originálnych partnerských vzťahov medzi mužom a ženou. Moje liberálne srdce plesá, že žijeme v dobe, keď každý pár si môže zvoliť práve taký model partnerského vzťahu, ktorý vyhovuje práve jemu bez toho, aby bol nejakým významnejším spôsobom ostrakizovaný svojimi spoluobčanmi. Obávam sa však, že túto slobodu si musíme strážiť pred tými, ktorí nadobudli presvedčenie, že práve ten ich model je najlepší a cítia nutkavú potrebu šíriť svoje evanjelium takmer až agresívnym spôsobom: „Ak to je však o tom, že muž je hlava rodiny, chodí do práce - rozhoduje a žena sa stará o deti a domácnosť popri svojej práci, niečo je nesprávne.“

Nie, pani Hanuliaková, všetko je správne! Ak to vyhovuje mužovi, ak to vyhovuje žene a ak tým netrpia deti, všetko je úplne v najlepšom poriadku. Našťastie preč sú tie časy (minimálne v našich zemepisných šírkach), keď bol mladému človeku jeho životný partner vnútený. Dnes si môžu mladí ľudia pred vstupom do manželstva svoju kompatibilitu v partnerskom vzťahu pohodlne vyskúšať na nečisto, dokonca opakovane. Vzhľadom na zvyšujúci sa vek vstupu do manželstva času majú dosť. Moje liberálne srdce opäť plesá. Ak napriek tomu vstúpi mladý muž, či mladá žena do manželského vzťahu, ktorý mu/jej nevyhovuje, tak tam aj tak nepomôže žiadny paternalizmus štátu.

Samozrejme existujú väčšinové aj menšinové modely partnerských vzťahov a je dobre, ak toto budeme konštatovať bez toho, aby sme im prisudzovali morálne hodnotenie „dobré“ alebo „zlé“. Existujú napríklad muži, ktorí akosi zabudli dospieť, nie sú príliš ochotní preberať zodpovednosť a radšej sa nechajú viesť „silnou“ ženou. So ženou Vášho typu, pani Hanuliaková, by im to mohlo celkom dobre fungovať a nám by  neostávalo nič iné, len zablahoželať šťastnému páru, že „sa našli“. Spozornieť by sme však mali, ak niekto začne prehlasovať tento model alebo hociktorý iný model, vrátane modelu, ktorý vyhovuje autorovi tohto článku, za univerzálny a jediný správny.

Väčšina žien hľadá muža, ktorý by im bol oporou, a väčšina mužov má ambíciu byť oporou žene, ktorá si získa ich srdce svojou milotou, jemnosťou a áno, aj poddajnosťou. Je to determinované biologicky a sťažnosti, prosím, adresujte pani evolúcii. Hlavne sa nesnažte „poručiť větru a dešti“, pretože tak, ako komunistom sa nepodarilo pretvoriť človeka na absolútne altruistickú „včelu robotnicu“, tak ani progresívcom sa nepodarí sociálnym inžinierstvom zmeniť ľudskú prirodzenosť tak, aby zodpovedala ich ideológii.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.


Už ste čítali?