reklama

Definícia slobodnej vôle

Tento článok je splnením požiadavky viacerých diskutérov k môjmu poslednému článku Slobodná vôľa - najpresvedčivejšia ilúzia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Keď som pred týždňom publikoval článok „Slobodná vôľa – najpresvedčivejšia ilúzia“, prekvapili ma dve veci – vyhli sme sa problematike osobnej zodpovednosti, ktorá sa ako obohratá platňa pravidelne objavuje v diskusiách k tejto téme, ta druhá bola, koľko diskutérov, cítilo potrebu definovať pojem „slobodná vôľa“. Takmer v každej populárno-vedeckej publikácii venovanej neurovedám je problematike slobodnej vôle venovaných aspoň niekoľko odsekov. Na túto tému existuje dokonca aj veľmi vydarená monografia. Žiaľ nespomínam si, že by niektorý z autorov cítil potrebu pojem slobodnej vôle definovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Priznám sa, že ma na rozdiel od viacerých diskutujúcich vôbec nevyrušuje to, ako sa tento pojem chápe v ľudovej psychológii (intuitívnej psychológii, naivnej psychológii). Teším sa z toho, že mi článok 23 Ústavy Slovenskej republiky zaručuje slobodu ísť kam chcem a byť kde chcem. Ak si dám na večeru údeného lososa, tiež nemám problém povedať, že to bolo moje slobodné rozhodnutie. Je to podobné, ako s ďalším „ľudovým“ pojmom – náhoda. Nemám problém zvolať „Aká šťastná náhoda!“ ak za výkladným sklom kníhkupectva zbadám knihu, ktorú už roky zháňam. V skutočnosti to však žiadna náhoda nie je! Ani šestka pri hode kockou nie je náhoda a ani generátor náhodných čísiel v skutočnosti negeneruje náhodné čísla (dokonca ani TRNG generátor). Skutočnou náhodou je napríklad spontánne sa objavenie častice vo vákuu. Ostatné uvedené udalosti sú len pseudonáhody. Použijúc túto analógiu, by moje rozhodnutie dať si na večeru údeného lososa bolo korektné nazvať „pseudoslobodné“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na druhej strane nevidím dôvod, prečo čitateľom nevyhovieť a nepokúsiť sa takúto definíciu zostaviť, čo v podstate znamená definovaný pojem zaradiť do triedy javov, ktorej význam je zrejmejší než samotný definovaný pojem a stanoviť atribúty, ktoré ho v rámci tejto triedy javov vymedzujú. Takže prvý krok – trieda javov: Nebudem príliš špekulovať a zvolím si najširšiu možnú triedu javov – entita. A atribúty? Ak je to vôľa, musí subjektu umožňovať činiť rozhodnutia. Ak má byť slobodná, musí byť nezávislá na čomkoľvek. Aby sme si rozumeli, to rozhodnutie je závisle na kritériách rozhodovania, ale to čo rozhoduje, nesmie by závisle na ničom. Teda: „Slobodná vôľa je na ničom nezávislá entita umožňujúca činiť subjektu rozhodnutia.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Znamená to, že slobodná vôľa nesmie byť závislá na biologickej podstate človeka, na jeho neurónovej sieti vyformovanej napríklad aj tým, do akého prostredia sa narodil, v akom prostredí vyrastal, aké infekcie prekonal... Áno, aj to. Idete v noci domov a máte možnosť zobrať si taxi alebo skrátiť si cestu cez no-go zónu. Vy si vyberiete druhú možnosť, ktorá má pre Vás fatálne následky. Bolo to Vaše rozhodnutie! Alebo nie?

Je celkom reálne, že ak by ste neboli nakazení toxoplasmou (o čom nemusíte ani vedieť), rozhodli by ste sa pre taxi. Vysvetlenie je prekvapujúco priamočiare. Toxoplasma gondii je vnútrobunkový parazit, ktorý koluje medzi mačkovitými mäsožravcami a ich korisťou. Aby sa toxoplasma mohla úspešne rozmnožiť, potrebuje sa dostať napríklad z myši do mačky. Nie je ťažké si predstaviť selekčný tlak podporujúci schopnosť toxoplasmy manipulovať správanie myši a meniť jej rozhodnutia z opatrných na riskantné (pravdepodobne ovplyvňovaním hladiny testosterónu). Skrátka, z myši domovej sa vďaka toxoplasme stáva ťažký frajer. Podobný efekt bol pozorovaný aj u ľudí, ktorí nie sú prirodzeným hostiteľom toxoplasmy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Faktory ovplyvňujúce „slobodnú vôľu" samozrejme nemusia mať pôvod len v infekcii a niekedy vďaka ich cyklickosti sú celkom predvídateľné. Chcete maximalizovať šancu, že Vaša atraktívna kolegyňa príjme Vaše pozvanie na večeru? Pri vhodnej príležitosti jej „nasaďte chrobáka do hlavy“ a potom si počkajte na najbližšiu ovuláciu (jej). Že neviete, kedy ju má? Naučte sa počúvať svoju intuíciu a budete prekvapení, koľko veci viete, o ktorých neviete, že ich viete.

Stále ste neotrasiteľne presvedčení o svojej slobodnej vôli? Navštívte Derrena Browna. Možno Vám po krátkom rozhovore dá papier, aby ste mu niečo nakreslili, pričom nezabudne zdôrazniť, aby ste sa sami slobodne rozhodli, čo. Keď mu ukážete kresbu a on otočí papier, ktorý doteraz bez povšimnutia ležal na stole, nebudete sa stačiť čudovať. Na tom papieri bude nakreslené to isté, čo aj na Vašom.

Existujú aj menej nevinné manipulácie – podprahová reklama, vymývanie mozgov... Ste si istý, že ten prací prášok, ktorý ste zobrali z regálu nákupného centra a dali do vozíka ste si naozaj vybrali Vy? Sú ľudia, ktorí vedia urobiť Coca-Colu aj z obyčajnej vody, ako pred rokmi povedal jeden klasik. Mal pravdu. Ešte stále pomerne vysoké percento „slobodných voličov“ si nechce pripustiť, že po celé tie roky pili z Coca-Colovej fľaše len obyčajnú smradľavú vodu.

Andrej Kučeravý

Andrej Kučeravý

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  23x

Moje meno vidíte pri každom článku na tomto blogu, v skutočnosti som však nikto. Zoznam autorových rubrík:  SpiritualitaBiohackingNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu